A férjemmel sok közös van bennünk, de az biztos, hogy a főbb érdeklődési pontjaink nem tartoznak ezen halmazba. Hozzuk a papírformát, vagy mondhatnám úgy is, hogy tökéletesen megfelelünk a nemi sztereotípiáknak, ugyanis amíg az ő élete az autók körül forog, addig az enyém a divatról szól – és a kreatív koncepciók megalkotásáról. Amiatt egyébként hihetetlenül büszke vagyok rá, hogy kitartásának köszönhetően megnyitotta végre a saját szervizét, és nem véletlen, hogy már most törzsvendégei vannak, hiszen szakértelem terén sem lehet rá panasz. Jómagam kemény munka árán art directori pozícióig küzdöttem fel magam a cégnél, ahol régóta dolgozom, a ranglétra megmászásához pedig biztosan jól jött a kreativitásomon felül az állhatatosságom és a precízségem. Ez utóbbi okból viszont nem bírom szó nélkül hagyni, amikor az otthonunk random pontjain is autóalkatrészekre bukkanok, és mindjárt kitör belőlem az az attitűd, amit a munkahelyen kéne hagynom… De úgy tűnik, mindkettőnkre igaz, hogy hazavisszük a munkát. Mondhatnám is, hogy kvittek vagyunk, ha az autóalkatrészektől nem tépném a hajam. Pedig elég nagy a garázs az otthoni bütykölgetésre is, szóval nem értem.
Egyébként ha azt hinnétek, hogy egy ilyen férfi mellett magam is az autók és autóalkatrészek szakértőjévé avanzsáltam, akkor tévedtek. Ő sem érti, mekkora munka befotózni egy kreatív anyagot, vagy hogy a marketingnek mennyi fontos eleme van. A lényeg: én igyekszem nem főnökösködni, ő pedig az otthonunkon kívül hagy minden olyan alkatrészt, ami egyszerűen nem idevaló. A szervizben egyébként érdekes módon gyönyörű rendet tart, szóval úgy tűnik, itthon éli ki magát, és játszik Hamupipőkéset az alkatrészekkel.
Szükséges-e tehát egy boldog párkapcsolathoz az, hogy tudjam, melyik autóalkatrész mire való? Ő pedig azt, hogy mi kell a legújabb kampányunk sikeréhez? Nem hiszem. Azonban igyekszem éreztetni vele, hogy tisztelem a szakmáját és büszke vagyok rá, akkor is, ha néha szétszórt, és bekerülnek a házba olyan dolgok is, amelyeknek a szervizben vagy a garázsban lenne a helyük.
A kis csetepaték az életünk részei, ám szerintem egyetlen család sem szeretné magát olyan helyzetben találni, mint a férjem egyik volt kollégájáé; de aki megtapasztalja, valószínűleg örök életre beleég, melyek az alkoholizmus jelei az arcon… De a történet pozitív irányt vett, köszönhetően a Felépülők szakmai elhivatottságának. Az ismerősünk ugyanis felismerte a problémát, és még időben segítséget kért, így került be a különleges, 28 napos bentlakásos programba, amelyet tisztességgel végig is csinált. Tulajdonképpen azóta tudom, hogy léteznek a Felépülők, korábban még sosem hallottam arról, hogy van lehetőség ilyen, a megszokottnál különlegesebb lehetőségre a leszokáshoz. Pedig hány embernek segíthetne, ha megismernék a módszert! Ezért is gondoltam, hogy érdemes lenne írnom a lehetőségről. Bízom benne, hogy meg fogja találni azokat, akiknek szüksége van az információra. Illetve nem is húzom az időt: a felepulok.hu alapos tanulmányozását semmiképpen sem pótolja az én rövidke összefoglalóm.
Sok, a témában érintett hozzátartozó talán azt kezdi el kutatni, hogy megtalálhatóak-e az alkoholizmus jelei az arcon, ugyanakkor fontos beszélni arról a jelenségről is, ahol a függőség sokáig rejtve marad, mert vagy zugivás történik, vagy éppen szociális ivás, csak sokszor jól látható intő jelek nélkül. A Felépülők blogján többek között ezekről az esetekről is olvashatunk, amelyekről érdemes kiemelni, hogy a környezet számára sokszor nemhogy nem láthatóak az alkoholizmus jelei az arcon, hanem még az életvitelben sem. Ugyanis egy magasan funkcionáló alkoholista esetén nem borul fel az élet, a helytállás a munkában, stb., vagy legalábbis jó ideig nem. Így a tagadás is erősebb lehet a függőben, hiszen „nincsen semmi baj, ő csak jól érzi magát” – jó hír lehet azonban, hogy a Felépülőkhöz a családtagok is fordulhatnak segítségért, el tudják indítani a folyamatot. Persze a függő nélkül nem megy, hiszen senkire nem erőltethetjük rá a segítséget.
Pedig a Felépülők programja igen különleges és hatékony, és bizony nem ér véget a támogatás a 28 nap letelte után sem. Utánkövetés történik ugyanis, ami fontos a hosszú távú józanság megtartásához, az eltökéltség megőrzéséhez. Bár az alkoholbetegek elsajátítják a kereteket a belső munka elvégzése mellett a négyhetes programon, utána a „gyakorlatban” derül ki, tudják-e alkalmazni mindazt egyedül is.
A program a Minnesota-modell mintájára lett kifejlesztve, ami Amerikából útnak indulva – az elmúlt évtizedek során – már világszerte megannyi függőnek segített elhozni a tiszta életet. Csoportban és egyénileg is zajlik a munka. A csoportos foglalkozásoknak egyébként különös ereje van, pláne a függőknél. Fontos eleme ez a programnak: a sorstársak és a saját felépülési élménnyel rendelkező mentorok, szakemberek nagyban hozzájárulnak a sikeres felépülési arányhoz.
Bár a program díjköteles, azt gondolom, hogy a józan, béklyóktól mentes élet, és a szakértői segítség minden pénzt megér, így akinek korábban semmilyen más módszer nem vált be, csak azt tudom mondani, hogy ne adja fel a reményt – a Felépülők igazi profik, és a segítségükkel valóban új élet kezdhető. Ők pedig azt is megértik, hogy nem könnyű mindez, hiszen – ahogyan az előbb is írtam – a segítők maguk is felépülők, így pontosan tudják, mit él át a másik. Mindez pedig a szakmai eszköztárukkal kiegészítve egy olyan komplex ismeret- és tapasztalati halmazt jelent, amivel nem túlzás azt mondani, hogy mindenre fel vannak készülve. Aki tehát bekerül a programjukba, annak valódi segítséget tudnak nyújtani.
Számomra nagyon pozitív érzéssel társítható a felepulok.hu weboldal, megbízhatóságot és szakértelmet sugárzott már a legelső kattintáskor is. A megannyi kép és információ segít tájékozódni a Felépülők Központtal és a teljes programmal kapcsolatban. Még a szakemberek bemutatkozóit szeretném kiemelni, illetve a korábbi résztvevők, érintettek kommentjeit, értékeléseit. Nem egy, igazán szívbe markoló pársorost olvashatunk. Ez talán még jobban megérintheti a sorstársakat, és egyúttal reményt adhat nekik. Ha pedig az elszántság megvan, bármelyik, az oldalon megadott elérhetőségen fel tudjuk venni a kapcsolatot a Felépülők szakmai csapatának tagjaival. Az oldal részletessége ellenére természetesen maradhatnak bennünk kérdések, ezeket is bátran feltehetjük nekik. A programban való részvételhez állapotfelmérés szükséges, az ezekkel, valamint a legújabb, induló csoportokkal kapcsolatos tudnivalókat általában már a kezdőlap felső sávjában megtalálhatjuk.
Kívánom tehát minden felépülni vágyónak, hogy a Felépülők csapatához vezesse a sors keze, és segítséget kaphasson a teljes élethez! Ők ehhez minden szakmai segítséget megadnak, és a 28 napos bentlakásos program segítségével, a megszokott környezettől távol, csendes környéken, egy családi házból kialakított Felépülési Központban minden körülmény adott a sikeres belső munka elvégzéséhez. A természethez közel, keretek között, sorstársakkal körülvéve már megannyi alkoholbeteg hagyott fel sikeresen függőségével – neked is sikerülhet!